Rekabetçi oyunlarda başarılı bir deneyim elde etmek için güçlü bir bilgisayar ve yüksek yenileme hızlı monitör kadar doğru gaming mouse seçimi de önem taşıyor. Özellikle Counter-Strike 2, VALORANT ve benzeri FPS oyunlarında hassas nişan alma, hızlı yön değiştirme ve tutarlı mouse hareketleri oyuncuların kontrol deneyimini etkiliyor.
Ancak gaming mouse satın alırken yalnızca yüksek DPI değerine veya RGB aydınlatmasına bakmak yeterli değil. Sensör teknolojisi, polling rate, ağırlık, bağlantı seçenekleri, ergonomi ve switch yapısı da değerlendirilmesi gereken özellikler arasında bulunuyor.
Peki, gaming mouse seçerken nelere dikkat edilmeli? 1000Hz ve 8000Hz arasındaki farklar neler? PixArt 3950 ile HERO sensörler hangi özellikleri sunuyor? Hafif mouse modelleri gerçekten avantaj sağlıyor mu?
Bu rehberde egevia.live’de bulunan ASUS ROG Harpe II Extreme, Scyrox V8, ASUS ROG Gladius III AimPoint, Logitech G PRO X Superlight ve GameRaider GR2 PRO Magnesium modellerini teknik özellikleri ve kullanım alanlarına göre inceliyoruz.

Gaming Mouse Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Gaming mouse seçimi, kullanıcının oynadığı oyun türüne ve fiziksel kullanım alışkanlıklarına göre değişiyor.
Özellikle rekabetçi oyuncular için sensör performansı, bağlantı kararlılığı, ağırlık ve ergonomik yapı önemli özellikler arasında yer alıyor.
DPI Nedir? Yüksek DPI Daha İyi Performans mı Sağlar?
DPI, gaming mouse modellerinde hareket hassasiyetini ifade etmek için kullanılan yaygın terimdir.
DPI değeri yükseldikçe aynı fiziksel mouse hareketiyle ekranda daha fazla imleç hareketi oluşur.
Örneğin 800 DPI kullanan bir oyuncuyla 1600 DPI kullanan bir oyuncunun aynı fiziksel hareketi, oyun içi hassasiyet ayarları eşit olduğunda farklı sonuçlar oluşturur.
Ancak yüksek DPI değerleri doğrudan daha iyi nişan alma performansı anlamına gelmez.
Güncel mouse modelleri 25.600, 30.000 veya 65.000 DPI gibi yüksek değerlere ulaşabilse de birçok rekabetçi oyuncu daha düşük hassasiyet ayarlarını tercih edebilir.
Önemli olan maksimum DPI değeri değil, oyuncunun kontrol edebildiği hassasiyet seviyesidir.
Gaming Mouse Sensörü Neden Önemli?
Sensör, mouse’un yüzey üzerindeki hareketlerini algılayarak bilgisayara aktarılacak verileri oluşturur.
Günümüzde üst segment gaming mouse modellerinde PixArt 3950, ASUS ROG AimPoint ve Logitech HERO gibi farklı sensör teknolojileri kullanılıyor.
Bu sensörler yüksek hareket hızlarını takip etmek ve hassas konum verisi sağlamak üzere tasarlanıyor.
Ancak yalnızca sensörün modeline bakarak iki mouse’un gerçek oyun performansını kesin şekilde sıralamak mümkün değildir.
Sensör yazılımı, bağlantı teknolojisi, ağırlık, gövde tasarımı ve sistem ayarları da kullanım deneyimini etkiler.
1000Hz, 4000Hz ve 8000Hz Polling Rate Nedir?
Polling rate, mouse’un konum ve giriş bilgilerini bilgisayara saniyede kaç kez raporlayabildiğini belirtir.
| Polling Rate | Teorik Raporlama Aralığı |
|---|---|
| 1000Hz | 1 ms |
| 2000Hz | 0,5 ms |
| 4000Hz | 0,25 ms |
| 8000Hz | 0,125 ms |
8000Hz polling rate, desteklenen bağlantı modunda bilgisayara saniyede 8000 rapor gönderilmesine olanak tanır.
Ancak 0,125 ms değeri toplam tıklama veya sistem gecikmesi değildir. Yalnızca teorik raporlama aralığını ifade eder.
8000Hz desteğinin avantajları bilgisayar performansı, oyun motoru, monitör yenileme hızı ve mouse hareketlerine göre farklılık gösterebilir.
Ayrıca yüksek polling rate ayarları kablosuz modellerde pil tüketimini artırabilir.
Gaming Mouse Ağırlığı ve Tutuş Şekli
Mouse ağırlığı, özellikle hızlı ve geniş hareketler yapan oyuncular için önemli olabilir.
Hafif mouse modelleri, fiziksel hareket sırasında daha az direnç hissi sağlayabilir. Ancak herkes için ideal ağırlık aynı değildir.
Palm, Claw ve Fingertip Grip
Palm Grip: Avuç içinin büyük bölümü mouse üzerinde bulunur. Ele oturan ergonomik modeller tercih edilebilir.
Claw Grip: Avuç içinin arka bölümüyle parmak uçları mouse’a temas eder. Orta boyutlu ve belirgin arka çıkıntıya sahip modeller uygun olabilir.
Fingertip Grip: Mouse çoğunlukla parmak uçlarıyla kontrol edilir. Kompakt ve hafif gövdeler avantaj sağlayabilir.
Bu nedenle mouse satın alırken ürünün sensörü kadar gövde ölçüleri ve ele oturuşu da değerlendirilmelidir.
ASUS ROG Harpe II Extreme Edition 20. Yıl: Özel Seri Gaming Mouse
ASUS ROG Harpe II Extreme Edition 20. Yıl 8K Hz Kablosuz Gaming Mouse
ASUS ROG Harpe II Extreme Edition, Republic of Gamers markasının 20. yılına özel olarak hazırlanan üst segment gaming mouse modellerinden biri.
Özel malzeme ve tasarım detaylarıyla dikkat çeken model, 65.000 DPI’a kadar sensör hassasiyeti ve 8000Hz polling rate desteği sunuyor.
Mouse, kablosuz bağlantı seçeneklerinin yanında kablolu kullanım imkânı da sağlıyor.
Öne çıkan özellikleri:
- 65.000 DPI’a kadar optik sensör hassasiyeti
- 8000Hz polling rate
- 2.4GHz ve Bluetooth bağlantı
- USB kablolu kullanım
- 82 gram ağırlık
- 98,5 saate kadar belirtilen pil ömrü
- RGB aydınlatma
- ROG 20. yıl özel seri tasarımı
- 2 yıl garanti
Performans Değerlendirmesi
ROG Harpe II Extreme, yüksek sensör hassasiyetini ve 8K Hz raporlama hızını özel seri tasarımla bir araya getiriyor.
82 gram ağırlığı, rehberdeki ultra hafif modellerden farklı bir kullanım hissi sunabilir. Bu nedenle özellikle hafiflikten çok özel tasarım, malzeme yapısı ve ROG ekosistemine önem veren kullanıcılar için değerlendirilmesi daha doğru.
Yüksek DPI ve polling rate desteği, uygun yazılım ve bağlantı ayarlarıyla özelleştirilebilir bir deneyim sağlıyor.
Bununla birlikte özel seri olması, her oyuncuda diğer modellerden daha yüksek oyun performansı elde edileceği anlamına gelmiyor.
Kimler için uygun? Özel seri oyuncu ekipmanlarını tercih eden, ASUS ROG ürünlerini kullanan ve gelişmiş sensör özellikleriyle birlikte koleksiyon değeri taşıyan bir mouse isteyen kullanıcılar.

Scyrox V8: 36 Gram Ultra Hafif Gaming Mouse
Scyrox V8 8K Hz PixArt 3950 Sensör Sarı Kablosuz Gaming Mouse
Scyrox V8, özellikle hafif mouse tercih eden rekabetçi oyuncular için geliştirilen modellerden biri.
Yalnızca 36 gram ağırlığa sahip model, PixArt 3950 optik sensör ve 8000Hz polling rate desteğiyle dikkat çekiyor.
Simetrik gövde tasarımı, özellikle Claw Grip kullanımı için değerlendirilebilir.
Öne çıkan özellikleri:
- PixArt 3950 optik sensör
- 30.000 DPI
- 750 IPS izleme hızı
- 50G maksimum ivmelenme
- 8000Hz polling rate
- 36 gram ağırlık
- Kailh optik switch
- Nordic 52840 kontrol çipi
- 2.4GHz kablosuz bağlantı
- 250 mAh batarya
- Kutuya dahil 8K dongle
- 2 yıl egevia.live garantisi
Performans Değerlendirmesi
Scyrox V8’in en önemli özelliği, 36 gramlık ultra hafif gövdesi.
Özellikle düşük oyun içi hassasiyetle geniş mousepad hareketleri yapan oyuncular için daha az ağırlıkla hareket etme imkânı sunuyor.
PixArt 3950 sensör ve 8000Hz polling rate desteği, modern rekabetçi oyuncu mouse’larında aranan özellikler arasında.
Dahili 8K dongle sayesinde desteklenen en yüksek raporlama hızından yararlanmak için ayrıca bir alıcı satın almak gerekmiyor.
Bununla birlikte çok hafif mouse modellerinde gövde şekli ve tutuş alışkanlıkları önem taşıyor.
Kimler için uygun? Counter-Strike 2 ve VALORANT gibi rekabetçi FPS oyunlarını oynayan, Claw Grip kullanan ve ultra hafif mouse arayan kullanıcılar.

ASUS ROG Gladius III AimPoint: Ergonomik Gaming Mouse
ASUS ROG Gladius III AimPoint Kablosuz Siyah V2 Gaming Mouse
ASUS ROG Gladius III AimPoint, ergonomik gövde tasarımını kablosuz bağlantı teknolojileriyle birleştiren gaming mouse modellerinden biri.
ROG AimPoint sensör ailesini kullanan model, özellikle sağ el kullanımına yönelik gövde yapısıyla dikkat çekiyor.
Geleneksel ergonomik mouse şeklini tercih eden kullanıcılar için simetrik ve ultra hafif modellere alternatif oluşturuyor.
Öne çıkan özellikleri:
- ROG AimPoint optik sensör
- 2.4GHz kablosuz bağlantı
- Bluetooth bağlantı seçeneği
- USB üzerinden kablolu kullanım
- Sağ el kullanımına yönelik ergonomik tasarım
- Özelleştirilebilir kontrol seçenekleri
- ASUS ROG yazılım desteği
Performans Değerlendirmesi
ROG Gladius III AimPoint’in önemli avantajı, ergonomik tasarımına odaklanması.
Mouse’u avuç içine daha fazla oturtarak kullanmayı tercih eden oyuncular için bu gövde yapısı, kompakt simetrik modellere kıyasla daha uygun olabilir.
Kablosuz bağlantı seçenekleri de gaming ve günlük kullanım arasında geçiş yapmak isteyen kullanıcılara esneklik sağlar.
Ancak bu modelin değerlendirmesinde en yüksek polling rate değerinden ziyade ergonomi, sensör ve bağlantı özellikleri ön plana çıkarılmalıdır.
Kimler için uygun? Palm Grip kullanan, ergonomik sağ el tasarımını tercih eden ve oyunla günlük bilgisayar kullanımını bir arada gerçekleştiren kullanıcılar.

Logitech G PRO X Superlight: Hafif ve Kablosuz E-Spor Mouse
Logitech G PRO X Superlight Beyaz Kablosuz Gaming Mouse
Logitech G PRO X Superlight, hafif gövde tasarımını Logitech’in HERO sensörü ve LIGHTSPEED kablosuz bağlantı teknolojisiyle bir araya getiren oyuncu mouse modellerinden biri.
Özellikle rekabetçi FPS oyuncularının değerlendirebileceği bu model, sade tasarımı ve kablosuz kullanım özellikleriyle öne çıkıyor.
Öne çıkan özellikleri:
- Logitech HERO sensör
- 25.600 DPI
- 400 IPS izleme hızı
- LIGHTSPEED kablosuz teknoloji
- Ultra hafif gövde
- Simetrik tasarım
- Beyaz renk seçeneği
- Taşıma çantası hediyesi
Performans Değerlendirmesi
G PRO X Superlight, yüksek polling rate yarışından ziyade hafiflik ve kablosuz bağlantı kararlılığına odaklanan modellerden biri.
HERO sensör, oyun sırasında hassas izleme sağlamak için geliştirilmiş bir teknoloji.
LIGHTSPEED kablosuz bağlantısı ise oyun kullanımına yönelik düşük gecikmeli bağlantı hedefliyor.
Modeli 8K Hz destekleyen alternatiflerle karşılaştırırken yalnızca polling rate değerine bakılmamalı. Ergonomi, ağırlık, sensör uygulaması ve oyuncunun kullanım alışkanlıkları da önemlidir.
Kimler için uygun? Sade tasarımlı, hafif ve kablosuz gaming mouse isteyen; özellikle FPS oyunlarına odaklanan kullanıcılar.

GameRaider GR2 PRO Magnesium: 40 Gram Magnezyum Gövde
GameRaider GR2 PRO Magnesium Imperial Red 8K Hz Gaming Mouse
GameRaider GR2 PRO Magnesium, hafiflik ve gövde malzemesini ön planda tutan rekabetçi gaming mouse modellerinden biri.
Havacılık sınıfı magnezyum alaşımlı gövdesiyle dikkat çeken ürün, yalnızca 40 gram ağırlığa sahip.
PAW3950 optik sensör, 8000Hz polling rate ve üç farklı bağlantı seçeneğiyle modern gaming mouse teknolojilerini bir araya getiriyor.
Öne çıkan özellikleri:
- Magnezyum alaşımlı gövde
- 40 gram ağırlık
- PAW3950 optik sensör
- 30.000 DPI
- 750 IPS izleme hızı
- 50G maksimum ivmelenme
- 8000Hz polling rate
- Nordic 52840 kontrol çipi
- 2.4GHz, Bluetooth ve USB-C kablolu bağlantı
- 300 mAh batarya
- Web tabanlı ayar yazılımı
- Imperial Red renk tasarımı
- 2 Yıl Birebir Değişim Garantisi
Performans Değerlendirmesi
GR2 PRO Magnesium, 40 gram ağırlığıyla ultra hafif mouse modelleri arasında değerlendirilebilir.
Magnezyum alaşımlı gövde, hafif yapı ve dayanıklılığı bir araya getirmeyi hedefliyor.
PAW3950 sensör, 8000Hz polling rate ve Nordic 52840 kontrol çipi, rekabetçi oyunlara yönelik teknik özellikler sunuyor.
Üç farklı bağlantı seçeneği sayesinde kullanıcılar 2.4GHz bağlantıyla oyun oynarken Bluetooth üzerinden günlük kullanım gerçekleştirebilir.
Web tabanlı yazılım desteği de DPI, tuş atamaları ve polling rate ayarlarını ayrı bir masaüstü uygulaması kurmadan düzenlemeye yardımcı oluyor.
Ayrıca 2 Yıl Birebir Değişim Garantisi, ürünün satış sonrası avantajları arasında yer alıyor.
Kimler için uygun? Hafif mouse tercih eden, magnezyum gövde isteyen, farklı bağlantı seçeneklerine ihtiyaç duyan ve rekabetçi FPS oyunlarında hassas kontrol arayan kullanıcılar.

Gaming Mouse Modelleri Teknik Karşılaştırması
| Model | Sensör | Ağırlık | Polling Rate | Öne Çıkan Özellik |
|---|---|---|---|---|
| ASUS ROG Harpe II Extreme | Optik, 65.000 DPI | 82 g | 8000Hz | 20. yıl özel seri |
| Scyrox V8 | PixArt 3950 | 36 g | 8000Hz | Ultra hafif, 8K dongle |
| ASUS ROG Gladius III AimPoint | ROG AimPoint | Ergonomik tasarım | Modele bağlı | Sağ el ergonomisi |
| Logitech G PRO X Superlight | HERO 25K | 63 g sınıfı | 1000Hz | LIGHTSPEED, e-spor tasarımı |
| GameRaider GR2 PRO Magnesium | PAW3950 | 40 g | 8000Hz | Magnezyum gövde |
Değerler üretici ve ürün açıklamalarına dayanıyor. Polling rate değerleri ilgili bağlantı ve yazılım koşullarına göre değişebilir.
Performansına Göre Hangi Gaming Mouse Seçilmeli?
Her gaming mouse modeli farklı kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik avantajlar sunuyor.
Ultra hafif mouse isteyenler için Scyrox V8: 36 gram ağırlığı ve PixArt 3950 sensörüyle hızlı mouse hareketleri yapan rekabetçi oyunculara hitap ediyor.
Magnezyum gövde ve düşük ağırlık için GameRaider GR2 PRO: 40 gram ağırlık, 8K Hz ve üçlü bağlantı desteğini bir arada sunuyor.
Ergonomik kullanım için ASUS ROG Gladius III AimPoint: Sağ el kullanımına yönelik gövde yapısıyla özellikle avuç içi tutuşunu tercih eden oyuncular için uygun olabilir.
E-spor odaklı sade tasarım için Logitech G PRO X Superlight: Hafif gövdesi, HERO sensörü ve LIGHTSPEED bağlantısıyla değerlendirilebilir.
Özel seri ve premium tasarım için ASUS ROG Harpe II Extreme: ROG’un 20. yılına özel tasarımını gelişmiş sensör ve 8K Hz özellikleriyle birleştiriyor.
Gaming Mouse Seçiminde Doğru Kararı Verin
Gaming mouse seçimi yapılırken yalnızca en yüksek DPI veya polling rate değerine odaklanmak doğru bir yaklaşım değil.
Özellikle rekabetçi oyuncular için sensör performansı, düşük ağırlık, ergonomi ve bağlantı kararlılığı bir arada değerlendirilmeli.
Scyrox V8 ve GameRaider GR2 PRO Magnesium ultra hafif tasarımlarıyla öne çıkarken Logitech G PRO X Superlight e-spor odaklı hafif bir alternatif sunuyor.
ASUS ROG Gladius III AimPoint ergonomik kullanımı önceliklendirirken ASUS ROG Harpe II Extreme özel seri tasarım ve gelişmiş donanım özelliklerini bir araya getiriyor.
egevia.live’nin gaming mouse modellerini inceleyerek sensör, ağırlık, bağlantı teknolojisi ve tutuş yapısına göre ihtiyacınıza uygun mouse’u seçebilirsiniz.















